هزینه تولید محتوا به چه عواملی بستگی دارد؟

ببخشید میشه بگید هزینه تولید محتوا چقدره؟ شما تعرفه‌هاتون رو چطور حساب می‌کنید؟ چرا اینقدر گرون؟ واقعا اینهمه ارزون کار می‌کنید؟ اینها و سوالاتی از این دست برای افرادی که به شغل وبلاگ‌نویسی حرفه‌ای و بازاریابی محتوایی مشغول هستند بسیار تکراری اند. بارها و بارها این سوالات از آنها پرسیده شده است. آن‌ها نیز سعی خود را کرده اند تا به هر نحوی شده به این سوال پاسخ مشخصی ارائه دهند ولی هنوز پرسش‌های بسیاری در رابطه با شیوه محسابه خدمات تولید محتوا در ذهن‌ها وجود دارد.

برای بسیاری از ما این سوال وجود دارد که هزینه تولید محتوا را بر اساس چه معیارهایی می‌بایست پرداخت کنیم؟

هزینه تولید محتوا به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل بسیاری هستند که مشخص می‌کنند بعنوان یک صاحب کسب‌وکار چه بودجه‌ای را می‌بایست صرف بازاریابی محتوایی خود کنید. ممکن است بخواهید یک یا چند نفر را برای این کار در شرکت خود استخدام کنید ولی اگر شماهم بر این باورید که بازاریابی محتوایی یک کار تیمی است، برخی از عوامل موثر در هزینه تولید محتوارا اینجا می‌توانید مطالعه کنید.

استراتژی بازاریابی محتوایی و نوع محتوا

برخلاف برخی از تولید کنندگان محتوا که پکیج‌های مشخصی را بر روی وب منتشر کرده‌اند، از نظر من این شیوه از محاسبه هزینه تولید محتوا صحیح به نظر نمی‌رسد. نمی‌توان محتوای وب‌سایت را به شیوه‌ای پکیج شده و از پیش آماده ارائه کرد چرا که هر کسب و کار اینترنتی استراتژی بازاریابی محتوایی مخصوص به خود را باید داشته باشد.

برای مثال ممکن است شما یک استارتاپ در زمینه فین‌تک و یا یک فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی باشید، مطمئنا می‌بایست استراتژی متفاوتی را برای انتشار مطالب در وبلاگ خود در پیش بگیرید. یک استارتاپ فین‌تک ممکن است بتواند با انتشار ۵ پست وبلاگی هدفمند در ماه مخاطبان بسیاری را از طریق شبکه‌های اجتماعی بدست آورد ولی یک فروشگاه لوازم آرایشی می‌بایست ده ها نوشته در وبلاگ خود منتشر کند تا قادر باشد با رقبای قدر این حوزه، رقابت کند.

همچنین استراتژی بازاریابی محتوایی می‌تواند در نوع محتوای مورد نیاز نیز موثر باشد. ممکن است شما استراتژی بازاریابی خود را مبتنی بر ویدیو و یا موشن گرافیک طراحی کنید و نه محتوای متنی. در چنین شرایطی هزینه تولید محتوا متفاوت خواهد بود و نمی‌توان نسخه یکباره‌ای برای آن پیچید.

پیشنهاد: قبل از انتخاب پکیج‌های تولید محتوا و یا سفارش مطالب مطمئن شوید که استراتژی بازاریابی محتوایی‌تان را مکتوب کرده‌اید.

پیمانکار تولید محتوا

اینکه چه کسی برای شما تولید محتوا می‌کند اغلب تاثیر مستقیمی در ساختار هزینه‌هایتان دارد.

در اغلب مواقع کار با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ (بالاخص آژانس‌های بزرگ شهر تهران)‌ هزینه‌های سرسام‌آوری در پیش خواهد داشت. آژانس‌های تبلیغاتی هزینه‌های روزمره اداری بسیاری دارند و سعی خواهند کرد به نحوی با هزینه‌هایی که از خدمات ارزش افزوده‌شان از شما دریافت می‌کنند آن‌ها را جبران کنند.

در سوی دیگر وبلاگ‌نویس‌ها و آزادکاران قرار دارند. شما می‌توانید از سایت‌هایی همچون پونیشا آزادکاران بسیاری را بیابید که حاضرند در ازای هزینه‌های بسیار اندک برای شما تولید محتوا کنند، ولی این‌ها نیز اغلب از عدم وجود دانش کافی، مستند نکردن استراتژی بازاریابی محتوایی و گاها رفتارهای غیرحرفه‌ای رنج می‌برند.

پیشنهاد: از تیم‌‌های بازاریابی محتوایی استفاده کنید. هم باندازه آژانس‌های تبلیغاتی هزینه‌های گزاف ندارند و هم اینکه از علم و دانش کافی بهره‌مند هستند.

حجم و میزان محتوا

خواه ناخواه حجم محتوا در قیمت گذاری آن موثر است. یک پست وبلاگی استاندارد که مورد علاقه موتورهای جستجو نیز باشد حدود ۱۰۰۰ واژه است. در برخی مواقع شما نیاز خواهید داشت تا برای کیوردهای خاص مطالبی با محتوای چند هزار واژه درخواست کنید. گاهی نیز مجبور هستید مطالبی کوتاه و سریع منتشر کنید.

پیشنهاد: سعی کنید مبلغ پرداختی به تیم محتوایی را بر اساس تعداد واژگان محاسبه نکنید. این کار ممکن است به نظر برای شما به صرفه‌تر باشد ولی در طولانی مدت ممکن است وبلاگ‌نویس را ترغیب به تولید محتوای بی ارزش برای دریافت مبلغ بیشتر کند. قرارداد بر اساس تعداد مطالب با مشخص شدن محدوده‌ی تعداد واژگان می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

سنجه‌های بیهوده

برخی بازاریابان محتوایی با ارائه سنجه‌هایی همچون “رعایت اصول سئو” و “تولید محتوای مرتبط با برند” درخواست مبلغ بیشتری می‌کنند که چندان کار صحیحی به نظر نمی رسد، چرا که محتوا بدون رعایت اصول سئو و همچنین عدم ارتباط مناسب با هویت برند هیچ‌گاه قادر نخواهد بود کسب‌وکار را به رشد مدنظر برساند.

یادآوری به خود: یا کاری را انجام نده یا آن را به بهترین نحو انجام بده.

و در نهایت اینکه…

تلاش کنید فارغ از هزینه‌ای که صرف تولید محتوا می‌کنید با مجموعه‌ای همکاری کنید که نتیجه محور و هدفمند عمل می‌کند. مطمئنا تحت چنین شرایطی نتیجه کار را به وضوح و سرعت خواهید دید.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه در “هزینه تولید محتوا به چه عواملی بستگی دارد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *